Preventivna manifestacija provedena u OŠ Metel Ožegović Radovan dana 17.09.2025. u organizaciji Udruge Preventivni program o sigurnosti u cestovnom prometu u suradnji s tvrtkom Jumicar Hrvatska i partnerima: PU varaždinska, PP Ivanec, DCK Varaždinska županija – GDCK Ivanec i DVD Radovan pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja, Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa i Grada Ivanca.
Gosp. Marko Friščić , zamjenik gradonačelnika Grada Ivanec posjetio je manifestaciju te se ovim putem zahvaljujemo na posjeti i podršci našem preventivnom programu.
U programu su sudjelovali i učenici OŠ Gustav Krklec Maruševec. Nadamo se da ovom edukacijom ulaze u novu školsku godinu osvješteniji i odgovorniji prema opasnostima koje vrebaju u cestovnom prometu. Draga djeco ne zaboravimo ono najbitnije da nam je glavni cilj : Ostati živ u prometu. Sretno Vam bilo!
Nakon odslušanog teorijskog dijela ( u trajanju od 45 minuta) gdje su učenici kroz interaktivno predavanje učili o sigurnom ponašanju u cestovnom prometu ) uslijedio je praktični dio koji je djeci i najzanimljiviji.
Djeca su pod budnim okom naših iskusnih instruktora u pravim mini električnim automobilima imala priliku da stisnu gas i okušaju se u ulozi vozača, da dožive prometne znakove, semafore, pješačke prijelaze i sva ostala prometna obilježja po prvi put iz uloge vozača. Naime,danas smo mijenjali uloge, mi Veliki smo bili pješaci a mali su učenici po prvi put bili vozači koji su na jedinstven način učilili o sigurnosti u cestovnom prometu, a sve u cilju da postanu bolji PJEŠACI.
Polaznici programa dobro su se snašli na simuliranoj prometnici na kojoj su promet regulirali iskusni instruktori uz pomoć školske prometne jedinice učeniciLovro K., Ivab B., Lovro C. iz 7.b i Matej Nj. iz 7.a razreda, na čemu smo im zaista zahvalni.
Pored prometnog poligona djeca su imala priliku upoznati se zanimanjem policajca kojeg je ponosno prezentirao naš prijatelj programa gosp. Davor Blaško, policijski službenik za sigurnost i prevenciju cestovnog prometa iz PP Ivanec.
Djeca su zaista uživala u ulozi policajca s pravim policijskim autom, puštali su sirene, pričali na razglas, isprobavali razne policijske rekvizite, imali su priliku na kratko da postanu mali plavci.
Ovim putem zahvaljujemo se i gospodinu Davoru Blaško iz službe prevencije, na odličnoj organizaciji koja nas prati u našim aktivnostima na području svoje nadležnosti.
Na poligonu je bilo zaista bučno i glasno, a sirene su puštali vatrogasci DVD Radovan.
Sudjelovao je tim vrijednih vatrogasaca na čelu sa predsjednikom gosp. Nikolom Habunek, gosp. Vlado Sedlar zapovjednik, gosp. Željko Plantak tajnik i gosp. Matija Jurenec vatrogasac.
Polaznike su upoznali s važnostima zaštite od požara, opasnim aktivnostima koje mogu izazvati požar, te načinima prevencije istog. Djeci se pokazuje unutrašnjost i oprema vatrogasnog vozila, te standardna oprema vatrogasca. Nakon toga se djeci prikazuje vježba s brentačama, tj. gađanje mete vodenim mlazom. Zahvaljujemo gosp. Nikoli Habunek na sudjelovanju, super organizaciji i podršci ovog vrijednog preventivnog programa.
Za DVD Radovan zasluženo veliko BRAVO i hvala Vam uz pozdrave : Vatru gasi, brata spasi!
Nakon vatrogasaca, djeca su imala priliku da nauče i osnove prve pomoći u radionici prva pomoć koju su vodile gđa Danijela Kasal, referent za humanitarnu pomoć i DDK, gđa Mirela Bunić, referent za financije i administraciju iz GDCK Ivanec. Posebno licencirane za pružanje ovakvog vida edukacija za naše najmlađe. Uvijek vesele i dobro došle.
Posebnu zahvalu dugujemo gđi Sandri Vidaček, ravnateljica DCK Varaždinske županije za organizaciju i podršku programa.
Ukratko se ponavljaju brojevi hitnih službi nakon čega se učenicima postavlja pitanje o razlici između prve i hitne pomoći. Naglašava se važnost onih informacija koje je pri tom pozivu nužno reći (Što se dogodilo? Gdje se dogodilo? Kako se dogodilo?).. Nakon toga djeca imaju priliku naučiti kako postupiti kada su u pitanju lakše ozljede (ogrebotine, opekotine, giljotine) ili kako postupiti u nekim situacijama (krvarenje iz nosa). Velike pozdrave i zahvalu na organizaciji i prisutnosti!
Zahvaljujemo se na srdačnom dočeku timu OŠ Metel Ožegović, Radovan posebno ravnateljici gđi Željkici Hanžek-Paska koja je budnim okom nadzirala tijek edukacije svojih učenika.
Pozdrave i zahvalu šaljemo ravnatelju gosp. Tomislavu Vincek iz OŠ Gustav Krklec Maruševec na odličnoj organizaciji svojih učenika.
Ne sumnjamo da su mališani uživali u nastavi na otvorenom, a veliki pozdrav šaljemo našim dragim učiteljicama razredne nastave s porukom: Uspijemo li ovim programom spasiti samo jedan dječji život, smatrat ćemo ga uspješnim!
Do sljedećeg susreta, Svako dobro Vam želimo! Kako nam je bilo pogledajte u foto albumu.































Kategorija: Edukacije